Rafał Zapała - Xyn thi 03

from by Podotykaj sobie Poznań

/
  • Streaming + Download

     

about

free harsh improvisation

Jedynym prawdziwym ograniczeniem, które możemy przyjąć w sztuce dźwięków jest granica ludzkiego słuchu. Obszar akustyczny postrzega się zazwyczaj jak zbiór zjawisk akustycznych wokół: siedząc na koncercie pianista ze sceny zasypuje nas gradem dźwieków i rytmów, sala dokłada do tego swój rezonans, pogłos, sąsiad obok gada z dziewczyną, burczy mi w brzuchu, ktoś nie wyłączył telefonu, za oknem przelatuje F-16 itd. To w sterylnej sali koncertowej. A ileż obiektów brzmieniowych zdarza się gdy idziemy ulicą. Tradycyjnie separujemy te zdarzenia. Proponuję spojrzeć hermeneutycznie: całość audiosfery w której jesteśmy – dookólny soundscape. Jest to złożony, ewoluujący, czaso-przestrzenny fenomen. Traktuję go jako niepodzielne, jednorodne, choć bardzo złożone zjawisko. Biorąc pod uwagę stopień złożoności proponuję trzy poziomy:
- poziom soundscape'u: wiele zdarzeń akustycznych połączonych ze sobą relacyjnym związkiem, wpływających na siebie,
- poziom kompozycji - jakiś percepcyjnie rozpoznawalny zespół dźwięków, np. rozmowa, utwór muzyczny, film w telewizji itp. - zbiór związanych ze sobą w całość dźwięków,
- poziom dźwięku (obiekt brzmieniowy, brzmienie, barwa) - pojedyncze zdarzenie muzyczne, które jednak jest niezwykle złożonym i dynamicznym zbiorem mikrozjawisk akustycznych zdarzających się jednak poniżej rozdzielczości naszej percepcji. Wewnętrzna struktura (jak struktura komórki) ujawnia się nam w studio podczas analizy spektralnej dźwięku – a ujawnia sie on w postaci barwy, specyficznego charakteru tego obiektu dźwiękowego.
Na każdym z tych poziomów działaja dzisiaj artyści dźwięku, każdego musimy być świadomi, by ogarniać całe bogactwo sztuki dźwieków, każdy jest przedmiotem mojego zainteresowania. Co więcej, niezwykle ważna jest świadomość, że wszystkie poziomy współistnieją równocześnie, równocześnie zdarzają się w jednorodnym akcie percepcji! Wszystkich poziomów doświadczamy równocześnie, wszystkie wpływają nawzajem na siebie, a granice między nimi są płynne. Na marginesie dodam, że takie postrzeganie muzyki jest dobrą metaforą fizycznej natury rzeczywistości w ogóle. A gdy dodamy do tego jeszcze aspekty emocji, idei czy duchowści zawartej w dźwiękach – to mamy dość totalną metaforę świata w ogóle.

zapala
zapala.com.pl

credits

from Podotykaj sobie dźwięk vol. 1, released July 1, 2012

tags

license

all rights reserved

about

Podotykaj sobie Poznań Poznań, Poland

contact / help

Contact Podotykaj sobie Poznań

Streaming and
Download help